Ne, na záběrech nejsou elektromobily

Na Facebooku se začátkem prosince začala objevovat fotografie, která má dokázat slabou stránku elektromobilů. Věc má souviset se sněhovou kalamitou, která postihla střed Evropy na začátku prosince a uvedená fotografie má pocházet z Německa. „Tak to je průser! Toto nejsou záběry z apokalyptického filmu, ale Německo dnešních dnů a elektromobily, které se vybily v chladném počasí. Elektromobily, které se vybily v chladném počasí, stojí nečinně. Avšak i běžná auta pak také uvíznou mezi elektromobily a nemohou objet vybitá auta. Stejně je tomu i v České republice,“ napsal například Stanislav Sekanina.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Je přitom snad dohledatelné, že stejná fotografie kolovala internetem už mnohem dříve a nebyla dávána do souvislosti s elektromobily a Německem. Například Český rozhlas ji použil jako ilustrační pro článek o USA v roce 2022. Fotografie je však mnohem starší a pochází z počátku roku 2011, kdy USA zasáhla sněhová bouře přezdívaná „Groundhog Day Blizzard“.

„V Chicagu kvůli této bouři přes noc uvízly stovky aut na silnici Lake Shore Drive, která se kvůli množství napadaného sněhu stala neprůjezdnou. Právě tento moment zvěčňuje zmíněná fotografie, která je dostupná v archivu americké tiskové agentury Associated Press. Objevila se hned v několika článcích, které se tehdejšímu extrémnímu počasí v USA věnovaly,“ píše fact-checkingový web Demagog.cz. I my jsme dohledali další články z té doby, které zveřejnily danou fotografii.

Je pravdou, že elektrické automobily mají v zimě nižší dojezd. „Nejvíce se stále řeší otázka dojezdu elektromobilů v zimních měsících. Statistiky ukazují, že elektromobily ztrácí v průměru 20-30 % dojezdu v porovnání s letním obdobím. Avšak nejnovější modely vybavené tepelným čerpadlem tuto nevýhodu částečně eliminují, ztráty se pohybují už jen v rozmezí 10-15 %. Hlavními důvody ztrát jsou jednak nižší výkon baterie a zároveň zvýšená spotřeba energie. Řidiči navíc samozřejmě musí elektromobily během zimy vytápět, což vyžaduje větší přísun energie z baterie, která už tak pracuje s nižším výkonem.  Je proto dobré kabinu vytopit ještě předtím, než opustíte garáž, kde máte vozidlo připojené k domácí nabíjecí stanici,“ píše například Essox.

redakce
redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/